Girişimci Adem Atbaş: “Korona Virüs ve Dijital Sektör ”

Girişimci Adem Atbaş: “Korona Virüs ve Dijital Sektör ”

Girişimci Adem Atbaş: “Korona Virüs ve Dijital Sektör ”

Girişimci Adem Atbaş: "Korona Virüs ve Dijital Sektör" 


Korona virüs yalnızca Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkisi altına aldı. Tüm sektörler korona virüsten olumsuz yönde etkilenirken dijital sektör olumlu yönde etkilendi. Dijital Projeler Girişimcisi Adem Atbaş, korona virüs döneminde yazılımcıların önemi artarken insanların dijital sektöre yöneldiğini vurguladı. 


Korona virüs sonrasını “yeni dönem” olarak nitelendiren Adem Atbaş “ yeni dönemde dijital sektörde faaliyet gösteren meslek dalları vazgeçilmez olacak” ifadelerini kullandı. 

Koronavirüs’ün tüm dünyayı olumsuz yönde etkilerken buna ek olarak sektörlerin dijitalleşme yolunda önemli adımlar attığını belirtti. 


Adem Atbaş “ Muhakkak ki birçok olumsuzlukların yaşandığı dönemden geçiyoruz ancak bununla birlikte tüm sektörler dijitalleşme ile tanışmış oldu” ifadelerini kullanarak dijitalleşmeye dikkat çekti. 

Pandemi döneminden önce online alışverişlere ve internetten ödeme kanallarına pek sıcak bakmayan kesimin pandemiden sonra temassız teslimat ile bu zinciri kırdıklarını belirtti. E-ticaret siteleri, start-up projeleri ve temassız teslimat alanına yönelen firmaların doğru aksiyon almasının bu algıyı değiştirmede büyük rol oynadığını açıkladı. 


“DİJİTAL POTANSİYELİN FARKINA VARILDI” 


Korona virüs salgınından sonra dijital potansiyelin arttığını belirten Dijital Projeler Girişimcisi Adem Atbaş “ Korona virüsten önce firmalarla yapılan toplantılarda dijital potansiyelin farkına varılması ile ilgili çok uğraş veriyorduk ancak artık firmalar dijital potansiyelin farkına vardılar” ifadelerini kullandı. 


“2022 Dijital Çağın Nirvana’sı Olacak” 


Adem Atbaş, artık mağaza, dükkân, ofis gibi kavramların sona yaklaştığını belirterek, 2022 yılı dijital çağın Nirvana’sı olacak” diyerek dijital sektöre yönelmekte kararsız olanlara da ipucu vermiş oldu. E-Ticaret sektörünün pandemi dönemi ile birlikte altın bir çağ yaşamaya başladığını hatırlatan Atabaş, “dükkânlarını veya iş yerlerini kapatmak zorunda kalan insanlar e-ticaret kavramı ile tanışıp işlerini dijital platformlara taşımayı başardı” ifadelerini kullandı. 


“TÜRKİYE’DE BAŞARILI GİRİŞİMCİLER ORTAYA ÇIKTI” 


Kendisinin ve daha birçok kişinin mobil oyun ve uygulamalar üzerine yazılım geliştirdiğini belirten Atbaş, milyonlarca kişi tarafından oynanan ve yılda 900 milyon dolardan fazla kar eden PUBG oyununu 17 yaşındaki bir gencin geliştirdiğini hatırlatarak “Türkiye’de de oyun alanında başarılı girişimciler ortaya çıktı” dedi. 


“PANDEMİ İNSANLARA YENİ ŞEYLER ÖĞRETTİ” 


“Korona virüs ile birlikte devletler, holdingler, şirketler yüzünü online platformlara döndü. Korona virüs online mecra ile tanışmamış, çevrimiçi platformlara geçmekte direnenlerin çok hızlı bir şekilde dijitalleşmesini sağladı” diyen genç girişimci Adem Atbaş, pandeminin insanlara yeni şeyler öğrettiğini açıkladı.